DRUHY VESTAVEB:

PARTNEŘI:

Rekonstrukce podkroví

Rekonstrukce podkroví jsou především záležitostí poslední doby. Moderní izolační materiály, suchá stavba za pomoci lehkého sádrokartónu či třeba střešní eurookna, přispívají k tomu, že realizace půdních vestaveb jsou rychlejší, levnější a především jednodušší. Je dobré poznamenat, že k provedení rekonstrukce podkroví je dobré sehnat si profesionální firmu a nechat si udělat půdní vestavbu na klíč. Ušetříme si tím mnoho starostí, a navíc budeme mít jistotu dodržení předpisů.

Kde s rekonstrukcí podkroví začít?

Jako první je třeba zjistit, zda je vůbec reálné půdní vestavbu v daném objektu provést. Záleží především na typu střechy a taky na statice stavby. Pro půdní vestavby jsou nejlepší střechy mansardové či sedlové. Ideální sklon střechy je 35–55 stupňů. Pokud takovým půdní prostorem disponujeme, je vhodné, aby v další fázi odborníci prohlédli krov a strop a navrhli případné úpravy. Strop a zdi pod ním musí budoucí nástavbu bez problému unést, proto je možné, že bude potřeba přikročit k zesílení. To se dá provést trámovím či průvlaky. Možností je také vybetonovat podlahu.

U krovů je nutné zkontrolovat, zda je v pořádku dřevo. Pokud si již jsme jisti, že naše podkroví je způsobilé k rekonstrukci, můžeme si zadat vytvoření projektu. Ten bude potřeba pro získání stavebního povolení i následnou kolaudaci. Projektant by si měl poradit především s rozčleněním prostoru příčkami a rozvržením oken či vikýřů. Okna by měla v půdní vestavbě odpovídat zhruba 10–15% podlahové plochy. Nabídka trhu dnes skýtá monho druhů střešních oken. Budeme proto moci vybírat z oken

Zateplení podkroví

Jako první ze stavebních prací nás čeká úprava stropu a také zateplení podkroví. Dobře provedená izolace je velmi důležitá, pokud nechceme mít v podkroví přes léto 40, a v zimě i přes mohutné vytápění jen 20 stupňů Celsia. Izolační materiál, jeho tloušťku i způsob aplikace, by měl opět navrhnout odborník. Nejoblíbenější je kamenná (minerální) vlna. Populárním způsobem zateplení podkroví je zateplení nad krokvemi, kdy zůstavají odkryté trámy krovu a zpestřují nám tak interiér.

S tepelnou izolací souvisí i obrana proti vlhkosti, kterou by nám měla obstarat parozábrana a hydroizolační fó­lie.

Po dokončení izolace se namontují konstrukce z tenkstěných ocelových profilů, na které se snadno připevní sádrokartonové desky. Jejich povrch je možné ihned dále upravovat.

Další stavební práce

Při provádění rekonstrukce podkroví jsou nejpoužívanější lehké moderní stavební materiály s jednoduchým použitím. Znamená to například desky na bázi dřeva, pórobeton, ale především sádrokarton. Sádrokarton je nejvhodnějším systémem výstavby nového podkroví. Postaví se z něj téměř všechno. Od suché podlahy, přes příčky, obložení šikmých stěn, až k podhledům. Práce se sádrokartonem je velice nenáročná, a tak je to i s jeho finální úpravou. Dá se malovat, tapetovat i obkládat.

Co se podlah týká, je vhodné opět volit lehké materiály. Dobrou volbou tak jsou dřevěné či laminátové podlahy. Při instalaci podlahy nic nezkazíme kročejovou izolací.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!