DRUHY VESTAVEB:

PARTNEŘI:

Podkrovní koupelny (koupelny v podkroví)

Vzhledem k tomu, že půdní prostory jsou díky své specifické útulnosti stále populárnější, není divu, že se volí často i jako prostor pro koupelny. Realizace koupelny v podkroví jsou tak dnes běžné nejen při rekonstrukcích, ale i v novostavbách. Za volbu umístění koupelny přímo pod střechou, budeme zpravidla odměněni výjimečným zákoutím domova, které bude skýtat zde důležitý pocit bezpečí a ničím nerušeného soukromí.

Podkrovní koupelna je oříšek

Vybudování praktické koupelny v podkrovních atypických prostorách je podstatně náročnější, než v místnostech s běžným stropem. Architekt musí odvést při plánování rozmístění sanitárního zařízení velmi dobrou práci. Určující je především sklon střechy a také výška nadezdívky. Nezanedbatelné je třeba i budoucí zatížení stropu vanou plnou vody. Navíc se při plánování nesmí zapomenout na rozvody. Jisté je, že projektování podkrovní koupelny je více než vhodné nechat na profesinálech. A to nejen z hlediska funkčního, ale i kvůli dodržení všech předepsaných norem.

Zařízení koupelny v podkroví

Jak již bylo výše řečeno, největší problém bývá u koupelny v podkroví se sanitou. Umístění jednotlivých prvků je nutné vymyslet tak, aby jejich používání bylo nejen pohodlné, ale také zcela bezpečné. Lze si pomoci nejrůznějšími přizdívkami, pomocí kterých můžeme posunout vanu, wc či třeba bidet, blíže do středu místnosti. Problém může být také s umístěním sprchového koutu, který se doporučuje buď vyzdít nebo použít řešení od firem, které nabízejí individuální úpravy.

Co se týká úložných prostor, jsme opět omezeni výškou nadezdívky, do které jde ke zdi umisťovat běžné skříňky. Není však problém povolat šikovného truhláře a nechat si udělat kouplenový nábytek na míru.

Výhody a nevýhod podkrovních koupelen

Hlavními nevýhodami budování koupelny v podkroví jsou zcela jistě složitost ze stavebního hlediska a také větší finanční náročnost. Výhodou může být třeba příjemné prosvětlení koupelny střešními okny či vikýřem. Střešní okna se také postarají o snadné odvětrání přebytečné vlhkosti.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!